Pierwszy trening personalny – czego możesz się spodziewać?

Pierwszy trening personalny

Trening personalny to wspaniałe rozpoczęcie drogi ku zdrowszemu i bardziej aktywnemu stylowi życia. Pierwsza sesja ze specjalistą to tak zwana konsultacja wstępna, która pozwoli na odpowiednie dostosowanie treningu do Twoich indywidualnych potrzeb. Czego możesz się na niej spodziewać?

Pierwszy trening personalny: wywiad i ocena stanu zdrowia

Na początku sesji treningowej Twój trener personalny przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia, celów treningowych, doświadczenia z treningami czy też inną aktywnością fizyczną oraz ewentualnych problemów zdrowotnych czy kontuzji. To kluczowy moment, który pozwoli specjaliście lepiej poznać Twoje potrzeby i przygotować spersonalizowany program treningowy. W związku z tym, będzie wypytywał w szczególności o:

  • problemy z układem ruchu (kontuzje, złamania, operacje, ograniczenia mobilności),
  • problemy z układem krążenia (np. nadciśnienie, arytmia),
  • problem z układem wydzielniczym (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca),
  • bóle i źródła bólu.

Dodatkowo, trener powinien zebrać w trakcie wywiadu informacje, które pozwolą mu w sposób całościowy poznać Twój styl życia. Spodziewaj się więc pytań odnośnie:

  • rytmu dobowego, ilości snu, ilości stresu,
  • sposobu odżywiania,
  • poziomu aktywności w ciągu dnia, w czasie wolnym i w pracy.

Pomiar parametrów ciała

Trener personalny może również dokonać pomiaru kluczowych parametrów Twojego ciała. Zwykle są to waga, obwody i skład ciała (w tym ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej), mierzony przy pomocy specjalnego analizatora – maszyny Tanita. Ustalenie parametrów ciała pozwoli określić punkt wyjścia oraz monitorować postępy w trakcie treningów. Współpraca z trenerem personalnym pozwoli Ci na dokładną kontrolę Twojego progresu przez określenie celów.

Ocena poziomu sprawności/fitness

Podczas pierwszej sesji treningu personalnego, trener przeprowadzi krótką ocenę Twojego poziomu sprawności/fitness. Składać się na nią będą testy wydolności siły, elastyczności i koordynacji. Jednym z ważniejszych testów będzie ten dotyczący oceny funkcjonalnej, obrazujący mocne i słabe strony struktury ruchu. Przeprowadzenie testów diagnostycznych daje ogląd na ogólną kondycję fizyczną na wielu płaszczyznach. Co ważne, pozwala też określić, gdzie znajdują się słabe punkty układu ruchu, nad którymi należy popracować. Dzięki temu, możliwie staje się ułożenie jak najbardziej efektywnego planu treningowego – adekwatnego do indywidualnych możliwości.

Indywidualny program treningowy

Na podstawie zebranych informacji, trener przygotuje spersonalizowany program treningowy – dostosowany do Twoich celów, potrzeb oraz poziomu zaawansowania. Plan/program może zawierać wszelakie ćwiczenia siłowe, cardio, ćwiczenia stabilizacyjne, stretching i inne formy aktywności. Taka współpraca z specjalistą pozwoli Ci na optymalizację wyników i bezpieczne osiągnięcie swoich celów.

Pierwszy trening personalny a technika ćwiczeń

Trener personalny zadba o to, aby ćwiczenia wykonywane były prawidłowo i bezpiecznie. Wyjaśni technikę i formę każdego z nich, dzięki czemu unikniesz kontuzji i osiągniesz maksymalne korzyści z treningu. Trening siłowy pozwoli Ci na naukę poprawnych technik i optymalne wykorzystanie każdej sesji. Poprawna technika wykonywania ćwiczeń jest kluczowa – z pomocą dobrego specjalisty z powodzeniem opanujesz poprawne wzorce ruchowe.

Monitorowanie postępów

Kontrola postępów to klucz do lepszego rozwoju Twojego treningu. Podczas pierwszego treningu personalnego, specjalista określi cele treningowe i metody monitorowania. Regularne sprawdzanie wyników i postępów motywuje do dalszej pracy i pozwala śledzić osiągnięcia na drodze do celu.

Trening personalny to pierwszy, dobrze postawiony krok do osiągnięca wyznaczonych celów zdrowotnych i fitnessowych. Dzięki wywiadowi, pomiarom, ocenie poziomu sprawności, spersonalizowanemu programowi treningowemu, wsparciu i motywacji ze strony trenera, Twój trening stanie się nie tylko czasowym epizodem ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną, ale i dłuższą, przynoszącą szereg korzyści przygodą.

Szukasz trenera personalnego? Zapraszam do kontaktu! Z przyjemnością dopasuję program treningowy pod Twoje cele i zapewnię profesjonalne wsparcie. Zadzwoń 530 781 847 lub wypełnij formularz.