Zalety treningu siłowego dla kobiet

Zalety treningu siłowego dla kobiet

Trening siłowy zazwyczaj kojarzy się nam z dużymi ciężarami oraz wielkimi mięśniami. Nic bardziej mylnego. Podnoszenie ciężarów niesie szereg korzyści, także dla kobiecej sylwetki. Redukcja tkanki tłuszczowej, wzrost siły, poprawa zdrowia – to tylko niektóre zalety regularnie wykonywanego treningu siłowego.

Dlaczego warto trenować z ciężarami? Najważniejsze korzyści, jakie możesz zyskać, wprowadzając do swojego życia trening siłowy to:

Zwiększenie siły mięśniowej

Trening siłowy pomaga w budowaniu masy mięśniowej oraz siły. Dla wielu kobiet może to być korzystne zarówno w kontekście estetyki, jak i zdrowia. Silne mięśnie pomagają w utrzymaniu dobrej postawy ciała. Poprawiają także wydolność fizyczną i jakość ruchów, a ponadto łagodzą objawy związanie z osłabieniem mięśni, takie jak np. ból pleców – co z kolei przekłada się na lepsze codzienne funkcjonowanie. Trening oporowy wpływa też korzystnie na obniżenie percepcji bólowych (np. bólu pleców). Ponadto, łagodzi dyskomfort związany z zapaleniem stawów oraz odwraca specyficzne czynniki starzenia się mięśni szkieletowych.

Poprawa wytrzymałości

Regularny trening siłowy zwiększa wytrzymałość mięśni, co ma korzystny wpływ na codzienną aktywność. Możesz zauważyć, że łatwiej przychodzi Ci podnoszenie cięższych przedmiotów, wchodzenie po schodach, dłuższe spacery czy wykonywanie różnych czynności domowych. Oprócz tego, trening siłowy poprawia kontrolę motoryczną oraz prędkość chodu.

Poprawa metabolizmu i spalania kalorii

Trening z ciężarami może przyspieszyć metabolizm, co oznacza, że organizm będzie spalał więcej kalorii nawet w czasie spoczynku. Regularne treningi siłowe mogą pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej i zmniejszeniu tkanki tłuszczowej (oczywiście wraz z odpowiednim planem żywieniowym). To z kolei może prowadzić do utraty wagi lub utrzymania prawidłowej i zdrowej masy ciała.

Zwiększenie gęstości kości

Trening siłowy ma pozytywny wpływ na gęstość kości. Jest to szczególne istotne w kontekście kobiet, które są bardziej podatne na osteoporozę – zmniejszanie się gęstości kośćca, skutkujące większą podatnością na złamania. Regularne ćwiczenia siłowe mogą pomóc w zapobieganiu utracie masy kostnej i wzmacnianiu kości. Dzięki temu, układ ruchu będzie mniej narażony na złamania.

Zapobieganie chorobom

Regularne ćwiczenia siłowe mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu II (poprzez zmniejszenie trzewnej tkanki tłuszczowej) czy nadciśnienie tętnicze. Trening oporowy ma też pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie w krwi, glikemię i inne czynniki ryzyka zdrowotnego.

Poprawa samopoczucia i zdrowia psychicznego

Aktywność fizyczna, w tym trening siłowy, ma udowodnione korzyści w zakresie zdrowia psychicznego. Ćwiczenia stanowią bodziec dla organizmu do wytwarzania endorfin – osławionych hormonów szczęścia – odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Regularny trening siłowy może więc skutecznie pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju, a ponadto, wraz z pierwszymi, widocznymi efektami, podnieść także naszą samoocenę i pewność siebie. Należy pamiętać, że każda osoba ma indywidualne cele i ograniczenia. Z tego też względu, przed rozpoczęciem treningu siłowego, zawsze warto skonsultować się z trenerem, fizjoterapeutą lub innym specjalistą od zdrowia.

Umów się na trening personalny! Zadzwoń 530 781 847 lub wypełnij formularz.